İstavroz Mafsalı Fiyatları ve Çeşitleri

İstavroz Mafsal farklı çalışma sistemlerine ait farklı eksenlerde çalışmak için üretilmiş olan iki farklı mili, açılı bir şekilde birbirine bağlayan ve millere hareket iletmeye yarayan parça türlerine istavroz mafsal (üniversal mafsal) denir.
İstavroz Mafsalı Nedir?
İstavroz Mafsalı

İstavroz Mafsal farklı çalışma sistemlerine ait farklı eksenlerde çalışmak için üretilmiş olan iki farklı mili, açılı bir şekilde birbirine bağlayan ve millere hareket iletmeye yarayan parça türlerine istavroz mafsal (üniversal mafsal) denir. İstavroz Mafsalı otomobil sektöründe diferansiyel ve şanzımanı birbirine bağlanan kardan mili yani şaft milinde kullanılmaktadır. Sabit hız mafsalları daha çok açı ve daha fazla yüksek devirli hareket sistemlerinde kullanılmaktadır.

İstavroz Mafsal (Üniversal Mafsal) Görevleri

İstavroz Mafsalının görevlerinin arasında otomobil için vites kutusunun çıkış milleriyle kardan mili yani şaftı birbirine bağlamaktadır. Arka dingil ve vites kutusu arasındaki yol şartlarından dolayı oluşan açıyı karşılamak ve iki milin farklı eksenlerde bulunan dönüş hareketlerini iletmektedir.

Üniversal mafsal nereye takılır sorusuna cevap verecek olursak, istavroz mafsalı genellikle şaftların iki uçlarına takılır. En çok kullanılan üniversal mafsal türleri arasında istavroz tipi mafsallar bulunmaktadır. İstavroz tipi üniversal mafsallarda genellikle bir veya iki adet istavroz mafsalı kullanılmaktadır.

Masuraları bulunan veya bulunmayan yatakların içerisine takılarak masuralı ya da masurasız yatakların içerisinde hareket ederler. Üniversal mafsalın yani istavroz mafsallarında bulunan parçaların içerisinde yer alan istavroz muylusu, istavroz, burç, çatal, masuralı yatak, segman ve ayrıca gres kanalı mevcuttur. Üniversal mafsalın söküm işlemini zımba ve çekiş yardımıyla yapılır.

İstavroz mafsallarını daha uzun süreli ve daha uzun ömürlü şekilde kullanabilmek için düzenli bir şekilde periyodik bakımları ve düzenli yağlanması şarttır. Üniversal mafsallarda, düzenli olarak yağlanması için yani gres yağı basılabilmesi için bir gres memesi bulunmaktadır. İstavroz Mafsallarını yağlamak için gres pompası kullanılması koşulu ile üniversal mafsallar yağlanır ve gres yağı basılırken de dikkat edilmesi gereken nokta yağ üniversal mafsalın yataklarından çıkana kadar yağ basılmaya dikkat edilmesidir.

Mafsal İstavroz Çeşitleri

  • Kardan Mili Mafsal İstavrozları
  • Mekanik Seri Mafsal İstavrozları
  • Tripod Mafsal İstavrozu
  • Flanşlı veya Çatallı Mafsal İstavroz Takımlar