Konik Makaralı Rulmanın Avantajları

Konik Makaralı Rulmanın Avantajları nelerdir? Konik Makaralı Rulman Nerelerde Kullanılır?

Konik makaralı rulman sistemleri birçok farklı uygulama için kullanılabilir. Genellikle ağır kamyon ve otomotiv uygulamaları için eksenel şaftlarda ve ayrıca demiryolu lokomotifleri ve diğer yavaş tren türleri için kayar ray sistemlerinde kullanılırlar. Tüm bu uygulamalara ek olarak, konik yatak sistemleri de askeri uygulamalarda onlarca yıldır kullanılmaktadır. 1980’lere kadar bu tür bir yatak sistemi kullanılarak yüksek hızlı hava taşımacılığı mümkün değildi. O zaman bile, göreli kullanım kolaylığı ve güvenilirliği nedeniyle yalnızca birkaç endüstri bu teknolojinin kullanımını benimsemiştir. Bunun başlıca nedeni, bilyalı rulmanların diğer rulmanlardan daha basit olma eğiliminde olması, bu da kurulum ve bakımını kolaylaştırmasıdır.

Konik makaralı rulmanların temel tasarımı, bir iç bilezik yatağına benzer. Bununla birlikte, konik makaralı rulmanlar, konik dış halka yuvarlanma yollarına ve aralarında yerleştirilmiş konik makaralara sahiptir ve iki yuvarlanma yolu tabakası farklı derinliklere sahiptir. Bu rulmanlar, yalnızca radyal veya eksenel yükleri kaldırabilen diğer rulmanların aksine, hem eksenel hem de radyal yükleri kaldırabilmeleri açısından çok benzersizdir.

Konik Makaralı Rulmanlar
 

İki malzeme katmanının farklı bileşimleri vardır. İç halka tabakası ince bir çelik tabakaya sahipken, dış halka tabakası orta yoğunlukta bir lif levha (MDF) tabakasına sahiptir. Malzeme, iş milinin merkez dönüş noktasını değiştirmek ve etkili bir akış alanı oluşturmaya yardımcı olmak için katmanlanmıştır. MDF tipik olarak bir mobilya parçasının veya endüstriyel makinenin estetik görünümünü iyileştirmek için kullanılır. Bu katmanın malzemesi ve tasarımı da sistemin güvenilirliğinde önemli faktörlerdir.

Konik makaralı rulman, birkaç bilyeden oluşur. Bazı makaralı rulmanların bir bilyesi varken, diğerlerinin dokuz bilyesi vardır. Bir makaralı rulman sistemindeki bilye sayısı, çalışma ortamı, çalışması için gereken yük miktarı ve kullanılan rulman tipi dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Yatakların da farklı boyutları vardır; bazıları açık rulmanlı sistemler iken diğerleri kapalı bilyalı rulmanlardır.

Makaralı rulman sistemi genellikle pinyon veya havşa halkası olan bir çerçeve üzerine monte edilir. Bir pinyon, bir çapraz kayış, bir havşa ve bir Geomassage içeren dört farklı sistem türü vardır. Bu sistemlerin uygulaması uygulanacak yüke göre belirlenir. Yatak sistemi daha sonra bir tür bilyeli tekerlek olan capstrahm’a monte edilir.

Makaralı rulman sistemi kullanmanın avantajlarından biri, çok düzgün bir çalışmaya izin vermesidir. Bunun temel nedeni, bu sistemde daha az hareketli parça bulunmasından kaynaklanmaktadır. Daha az hareketli parça ile hata şansı azalır. Ayrıca, bir operatör bir kayma veya düşme yaşadığında, yatağın sorunu düzeltmek için çok fazla çalışması gerekmez. Sonuç olarak, bir operatör ekstra güvenlik önlemleri alma konumunda olmadan sistemi çalıştıracak kadar rahat hissedebilir.

Bir makaralı rulman sisteminin bir başka avantajı, çoğu geleneksel sistemden daha sessiz olma eğiliminde olmalarıdır. Silindirler daha özgürce hareket edebilir ve bölgedeki diğer ekipmandan etkilenmez. Ayrıca, hareketli parçaların olmaması nedeniyle, bir sistemin hızı daha hızlı ve daha tutarlıdır. Ayrıca, yüklerin daha ağır olmasının beklendiği uygulamalar için daha iyidirler.

Konik makaralı rulman, her boyuttaki yükün taşınması için etkili bir sistemdir. Bu avantajlar, onu vinçler, madencilik ekipmanı, ormancılık ekipmanı ve kızak ve kamyon kontrol sistemleri gibi sorunsuz bir çalışmanın istendiği çeşitli uygulamalar için mükemmel bir seçim haline getirir. Belirli bir uygulama için konik makaralı bir rulman sistemi seçerken, uygun bileşenlerin mevcut olduğundan ve sistemin tüm ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak önemlidir.