CAN

CAN - Can Bilya

CAN Fren Ekipmanları Ülke ekonomisine katkı sağlamayı ve istihdamı arttırmayı hedefleyen Mehmet Can Bilya ağır vasıta fren ekipmanları sektöründeki açığı fark etmiştir. 2016 yılında Fren Ekipmanları sektörüne Can Brake markası ile üretime başlamıştır.

Can Brake olarak Tır ve Dorseler için Fren PabucuS-Kam MiliFren Tablası ve ABS Sensör Dişlisi gibi fren ekipmanlarının üretimini yapmaktadır. Can Brake markasını Ar-Ge çalışmalarıyla destekleyerek mevcut durumdaki ürünlerini ve yeni ürün çeşitlerini müşterilerine hızlı bir şekilde buluşturmayı hedeflemiştir.

Can Brake modern teknolojik üretim tesisi için 4.000 m2 kapalı alanında üretim hattında 60 uzman personel kadrosu ile 40’tan fazla son model makina ile üretime hız vermiştir. Günlük üretim kapasitesini arttıran Can Brake bugün itibariyle günlük 1500 adet Fren Pabucu, 750 adet S-Mili ve 500 adet ABS Sensör Dişlisini üretebilmektedir.

2020 yılı itibariyle 7500’den fazla çeşidiyle başta Amerika, İngiltere, İran gibi 16 farklı ülkeye ihracatını gerçekleştiren Can Brake 1250 müşterisini mutlu etmiştir.

Kalite Belgemiz

Can Brake

Ağır Araç CAN Fren Ekipmanları

Ağır vasıta CAN fren ekipmanlarınızda ayarlamalar yapmak istiyorsanız doğru prosedürleri bilmeniz gerekir. Bir aracın fren sistemini ayarlamanın doğru yolu, sürtünme değerini kontrol ederek başlamaktır. Düşük sürtünme değeri, balatanın bir sorunu olduğu ve değiştirilmesi veya onarılması gerektiği anlamına gelir. Fren sistemi ayarlandıktan sonra, olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını görmek için araç test edilmelidir. Değilse, sorun daha ciddi bir sorun olabilir.

İki ana tip fren sistemi vardır. Birincil sistem hidrolik sistem, ikincil sistem ise pnömatik sistemdir. Her iki sistem de basınçlı hava gerektirir, ancak boyutları ve işlevleri farklıdır. Besleme rezervuarı kompresöre daha yakın yerleştirilmiştir, servis rezervuarı ise akış aşağısındadır. Her ikisi de çeşitli servis freni uygulamaları için boyutlandırılmıştır. Servis deposu, fren sistemi için birincil hava kaynağıdır. Servis rezervuarı, birincil hava kaynağı olarak bilinir ve birçok işlevi vardır.

Ağır vasıta fren ekipmanının en yaygın türü, makaralı veya plakalı fren test cihazıdır. İkincisi, plakalar için geniş bir alan gerektirir ve sistem, uzun dingil mesafeli kamyonları simüle edemez. Sistemin işin gerekliliklerini karşılaması gerektiğinden, ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek önemlidir. Silindir veya plaka fren test cihazları daha doğru olmakla birlikte, tekerleklere sığdırmak için geniş bir yüzey alanına ihtiyaç duyarlar. Daha doğru bir sonuç için bir yavaşlama ölçer kullanın.

CAN Fren Ekipmanları yavaşlama ölçer, en yaygın ağır vasıta fren ekipmanıdır. Bir aracın atalet kuvvetini ölçer. Düşük bir fren kuvveti, aracın düzgün bir şekilde duramayacak kadar zayıf olduğu anlamına gelir. Forkliftin ağırlığını azaltarak, fren kuvvetinin ağırlık oranına oranını artırabilirsiniz. Ek olarak, yavaşlama ölçerin başka uygulamaları da vardır. Aynı zamanda yol kenarı güvenlik denetimlerinde de yaygın bir araçtır. Örneğin, arızalı bir hava sistemi güvenli olmayan bir duruşa neden olabilir.

Ağır vasıtalarda basınçlı havalı frenler kullanılmaktadır. Havayı küçük bir alana zorlayarak yapılırlar. Her iki rezervuarda da havanın basıncı eşittir. Aracın tekerlekleri silindirlerin üzerine sürülür ve lastikler basınç kuvveti ile döndürülür. Pistonlar daha sonra serbest kalacaktır. Aracın tekerlekleri sabit bir hızla hareket edecektir. Frenler çalışırken, aracı hareket ettirmek için motorun daha fazla çalışması gerekecektir.

Ağır aracınız için bir fren test cihazı arıyorsanız Levanta’dan satın alabilirsiniz. Web sitelerinde size bir e-posta veya arama göndermek için bir iletişim formu vardır. Bunları yerel ofisinizde de bulabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi olarak bir fren test cihazı sipariş edebilirsiniz. Frenlerinizi hareket halindeki bir araçta test etmenin her zaman kolay olmadığını unutmamak önemlidir. Ancak teslimat yapma sürecinde frenleri test etmek mümkündür.

Büyük bir nakliye şirketi kısa süre önce frenlerin arızalanması nedeniyle 26 aracının tamamını yoldan geri çağırdı. Bu kamyonların çoğu hatalı hava sistemleriyle donatılmıştı. Şirket 26 aracı çekmek ve çok sayıda kusur bildirimi yapmak zorunda kaldı. Pahalı bir hataydı. Kamyon durduruldu ve bir tamirciye götürüldü. Sürücü para cezasına çarptırıldı ve yaralanmadı. Mekanik arıza kanıtı yoktu. Frenler değiştirildi.

Havalı frenlerle ilgili bir diğer önemli sorun, çalışma sıvısının bitmesidir. Basınç yüksek olduğunda bir hidrolik peruk sallama otomatik olarak gözden kaybolacaktır. Manuel olarak sıfırlanmaları gerektiğinden, manuel peruk sallamalarında durum budur. Manuel peruk sallama manuel olarak değiştirilmelidir. Hava beslemesi yetersizse, hava sistemden düzgün şekilde akmayacaktır. Bu, fren sisteminde bir arızaya neden olabilir.

Performansa dayalı bir fren test cihazı, tekerlek uçlarından ve akslardan gelen fren kuvvetini ölçecektir. Bir aracın yavaşlamaya başlamadan önce ne kadar durabileceğini belirlemek için de yararlıdır. Sorunu belirlemek ve uygun onarımı belirlemek için aracı düzenli olarak servise götürmek önemlidir. Bazı durumlarda, frenler aşırı reaktif olabilir. Bu durumda, frenleri düzenli olarak kontrol etmek için bir uzmana başvurmak daha iyidir.

Fren Ekipmanının İncelenmesi

Fren ekipmanı bir trenin önemli bir parçasıdır. Sürücünün tekerleklerin hızını kontrol etmesine yardımcı olur ve ayrıca araca servis yapılmasına da yardımcı olabilir. Valfin kolu uygulama konumuna getirilir ve bir hidrolik dengeleme cihazı otomatik olarak fren sisteminden havayı serbest bırakır. Bu cihaz, fren hidroliği deposuna bağlıdır. Ayrıca sürücünün aracı durdurmak için doğru basıncı seçmesini sağlar. Bu ekipman bir trenin işletilmesi için çok önemlidir ve yolculuğu yolcular için daha konforlu ve güvenli hale getirebilir.

Ana rezervuar, fren ekipmanını çalıştırmak için kullanılan basınçlı havanın kaynağıdır. Motosiklet dışındaki motorlu araçların frenleme için iki ayrı silindire sahip olması esastır. Her biri aracın hareketini kontrol etmede etkili olmalıdır. Bazı fren sistemleri, ABS sistemini test etmek için bir tarama aleti bile gerektirebilir. Bu cihazın yardımıyla operatör, fren ekipmanının bir analizini yapabilir. Bu inceleme, fren sistemiyle ilgili sorunların belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Fren ekipmanını kontrol etmenin ilk adımı iyi bir silindir seçmektir. Silindir, aracın güvenliğinin bir parçasıdır. Silindir, bir otomobilin dengesinin önemli bir bileşenidir. Araba için doğru silindiri kullanmak çok önemlidir. Örneğin, kaliper, frenin hayati bir bileşenidir. Valf, fren sistemindeki sürtünmeyi ayarlamak için kullanılır. İyi bir kumpas, doğru basıncın korunmasında önemli bir bileşendir.

Bir hortum, frenlerin havasını almak için gereken en yaygın ekipman parçasıdır. Ana silindiri bağımlı silindire bağlamak için kullanılır. Elle çalıştırılan bir hava tahliyesi, küçük bir fren sistemi için idealdir. Elektrikle çalışan bir hava alma cihazı da mevcuttur, ancak daha pahalıya mal olabilir. Ana silindirdeki basıncın kaldırılması isteniyorsa, güçle çalışan bir hava tahliyesi gereklidir. Hortumun kaliper açıklığına sıkıca bağlı olduğundan emin olmak gerekir.

Fren kaliperi, arabadaki en önemli ekipman parçasıdır. Kaliper, fren sisteminin önemli bir parçasıdır. Kaliper olmadan araba, arabanın kontrolünü kaybederdi. Disk istasyonu, hava basıncını servis bölümünden silindire aktaran bileşendir. Ayrıca hidrolik fren sistemine sahiptir. Bu tür ekipmanların her ikisi de mükemmel çekiş sağlar. Tekerlekler uygun şekilde hizalandığında silindir ve tekerlek en iyi performansını gösterecektir.

Yardımcı port, frenin en önemli parçasıdır. Yardımcı havalandırma deliği, fren sistemindeki aşırı basıncı boşaltmak için kullanılır. İşlevi rotorun hızına bağlıdır. Ana silindirinin basıncı, frenin ek deposuna eşittir. Birden fazla yardımcı rezervuara sahip olmak gerekli değildir. Ancak hidrolik kumpas olması durumunda yardımcı port gereklidir.

Hemen hemen tüm yolcu trenleri iki borulu bir sisteme sahiptir. Ön ve arka kaliperlerin her ikisi de frenlidir. İkincisi öncekinden daha pahalıdır, ancak birincisi daha uygundur. Tekerlekler aynı bölmede ise bu sistemlerden birini araca takmak iyi bir fikirdir. Bunun dışında araç tipi seçimi de önemlidir. Frenler aynı konumda ise arka kaliperler karşı tarafta olacaktır.

Fren, bir aracı yavaşlatan bir mekanizmadır. Manuel fren de olabilir. Mekanizmasına mekanik fren denir. Bir arabanın fren sistemi bir veya daha fazla silindir içerebilir. Bir disk fren ise iki pistona sahip olabilir. Üçlü valf havayı hava tankına bırakacaktır. Bir kamyonun tekerlekleri en az bir silindire ihtiyaç duyacaktır. Arka kumpas, manuel kumpaslar için kullanılır.

Arabanızda otomatik şanzıman varsa, hidrolik olan bir fren sistemine ihtiyacınız olacaktır. Hidrolikler otomatik şanzımanda kullanılır. Frenler hem manuel hem de elektronik modlarda kullanılabilir. Tekerlek kaliperi, bir kol veya bir anahtar kullanılarak manipüle edilebilir. Bu kolların her ikisi de aynı pedal tarafından kontrol edilir. Benzer olsalar da, iki farklı işlevi vardır. Servo en önemlisidir.