CBX

CBX - Can Bilya

CBX Mehmet Can Bilya 1959 yılında Kurucumuz Ahmet Can tarafından Konya İstanbul Caddesinde Rulman ve Endüstriyel Ekipman satışı ile ticaret hayatına başlamıştır. Bugün Aslım Caddesinde 10,500 m2 yeni hizmet binasında müşterilerine hizmete devam etmektedir. Mehmet Can Bilya bugün 3. Kuşağın iş başında olduğu bir aile şirketi olarak iş hayatına devam etmektedir.

Mehmet Can Bilya 7,500 m2 kapalı alan olmak üzere toplam 10,500 m2 alan üzerine kurulmuş modern teknolojik üretim tesisinde müşterilerine en hızlı şekilde hizmet vermektedir.

Güçlü markaların distribütörlüklerini yapan Mehmet Can Bilya, yurtiçi ve yurtdışı müşterilerinin taleplerine uygun rulman ve rulman ekipmanlarını ve her türlü ihtiyaca göre mamul veya yarı mamullerin ithalatını da gerçekleştirmektedir.

Müşterilerine kaliteli ve ekonomik ürünler sağlayarak takdirlerini kazanmaya devam etmek olan Mehmet Can Bilya, doğruluk ve dürüstlük anlayışı ile, 61 yıllık geçmişi, koşulsuz müşteri memnuniyetini prensip edinen profesyonel kadrosu ile rakiplerinden ayıran başlıca özelliklerindendir. Mehmet Can Bilya sektöründe Konya’nın lider firmasıdır.

Deposunda bulundurduğu 25,000’den fazla ürün çeşidiyle müşterilerine en hızlı şekilde hizmet vermektedir. Ekonominin zor günlerinde personelinin tamamen arkasında duran Mehmet Can Bilya bugün itibariyle 100’den fazla personeliyle devam etmektedir.

CBX Rulman Ekipmanlarının Boyutları

İster bilyeli ister makaralı olsun, bir yatağın verimli çalışması için kesin boyutlara sahip olması gerekir. Bu elemanlar parçalar arasındaki hareketi sınırlayarak aşınmayı önler. Yatağın esnekliği, sürtünmeyi önlerken enerji tüketimini ve aşınmayı da azaltır. Bir makinede, bir top bir yönde iki milimetreye ve başka bir yönde iki milimetreye kadar hareket edebilir. Bu esneklik ısı oluşumunu engeller ve dönen elemanın minimum sürtünme ile dönmesini sağlar.

Dış halka, iki hareketli eleman arasında zorlanan yağlama sıvısı için bir oluğa sahiptir. İç halka dış halkadan daha küçüktür ve mile monte edilmiştir. Muylu, dönen elemandır ve iç kenardaki tek bir radyal delik, sıvı için bir kanal oluşturur. Muylu, sıvıyı iki hareketli parça arasında zorlamak için bilye veya silindir gibi dönen bir elemanın hareketini kullanır.

Sızdırmazlık sisteminin seçimi, bir yatağın çalışması için kritik öneme sahiptir. Doğru malzeme seçimi, iç bileşenleri dış etkenlerden koruyacaktır. Eksenel ön yük, sürtünmeyi azalttığı ve yüzeylerdeki aşınma ve yıpranmayı azalttığı için çok önemlidir. Bir lastik conta, yüksek basınç için idealdir. Yağlayıcı türü de bir rulman için doğru sızdırmazlık sisteminin seçilmesinde önemli bir rol oynar. Bir rulmanın fiyatı doğrudan kullanılan malzeme ile ilgilidir.

Sistemin ihtiyaç duyduğu frekans çözünürlüğü, arızaları gidermek ve gürültüye yol açmamak için yeterli olmalıdır. Göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler arasında, titreşime neden olan kuvvetlerin boyutu ve hareket ettikleri yön yer alır. Arıza frekansı bileşenlerini bitişik frekanslardan ayırmak için genellikle yüksek bir frekans çözünürlüğü istenir. Bu, yeterli bir bellek kapasitesi gerektirir ve hesaplama süresi bilgisayarın bellek sınırlamaları içinde tutulmalıdır. Son olarak, sinyal örnek uzunluğu yeterli çözünürlüğü elde etmek için yeterli olmalıdır.

Bir milin radyal hizasızlığı, bir makaralı rulman arızasının en yaygın nedenidir. Ancak oynak makaralı rulmanlar bu sorunu çözebilir. Bu oynak makaralı rulmanlar, küresel kenarlara ve küresel bir eksene sahiptir. Millerin radyal yanlış hizalanması, oynak makaralı rulmanlar yardımıyla kolayca yönetilebilir.

Makinelerde kullanılabilecek birçok rulman çeşidi vardır. Otomobillerde bilyalı rulman, iki iç ve dış halkaya sahip bir küredir. Yük, küresel bilyeler vasıtasıyla bilyeden iç ve dış halkalara aktarılır. Oynak makaralı rulman, nispeten küçük bir eksenel temas alanına sahiptir. Genellikle yüksek hızlı, katı eksenel kılavuzda kullanılırlar. Bu tip rulman çok az bakım gerektirir.

Oynak makaralı rulman, yüze monteli veya mile monteli olabilir. Yüzeye monte makaralı rulman durumunda, ikinci rondela diğer uçtaki yuvarlanma elemanını destekler. Silindir itme durumunda, oynak makaralı tip rulmanlar veya konik makaralı tip rulmanlar, endüstriyel kullanıcılar arasında en yaygın olanıdır. Pistonlu, salınımlı ve açısal hareket dahil olmak üzere çeşitli hareket türleri için kullanılırlar.

Örneğin kayar bir kapı, yatak olmadan açılıp kapatılamaz. Sürgülü kapı, yatak olmadan düzgün çalışamaz. Bu bileşenler, farklı makine türlerinin çalışması için hayati öneme sahiptir. Uygulamaya bağlı olarak kayar kapı, statik veya dinamik yüklerle çalışabilir. Örneğin, bir turbo makinenin yüksek hızlı bir kompresörü vardır. Benzer şekilde, kritik bir boru hattı uygulamasında dev bir makaralı rulman kullanılabilir.

Genel olarak, kaymalı yatak basit bir yapıya sahiptir. Yatağın iç yatağı bir delik veya düz bir yüzey olabilir. Ayrılabilir bir manşon veya bir yağlayıcı kullanır. Kaymalı bir yatak çok pahalı olabilir. Çeşitli rulman türleri mevcuttur. Güçlerini ve hareketliliklerini çeşitli faktörler belirler. Bir uçakta ince, sert bir yatak kullanılabilir ve küresel bir yataktan daha ucuzdur.

Bugün piyasada birçok rulman çeşidi bulunmaktadır. Bu tür ekipmanlar arasındaki temel fark, çalışma hızları ve aralarındaki sürtünme miktarıdır. Bu tür ekipmanların bazılarının yüksek hızlara dayanması gerekir ve bunlar farklı ortamlarda kullanılabilir. Kullandığınız rulman tipi, uygulama tipine ve kullanım amacına bağlı olacaktır. Ekipmanın hızı, kullanım türüne bağlıdır. Bir araba için ise, araba sürmek için yeterince hızlı olmalıdır.