QBC

QBC - Can Bilya

QBC Mehmet Can Bilya 1959 yılında Kurucumuz Ahmet Can tarafından Konya İstanbul Caddesinde Rulman ve Endüstriyel Ekipman satışı ile ticaret hayatına başlamıştır. Bugün Aslım Caddesinde 10,500 m2 yeni hizmet binasında müşterilerine hizmete devam etmektedir. Mehmet Can Bilya bugün 3. Kuşağın iş başında olduğu bir aile şirketi olarak iş hayatına devam etmektedir.

Mehmet Can Bilya 7,500 m2 kapalı alan olmak üzere toplam 10,500 m2 alan üzerine kurulmuş modern teknolojik üretim tesisinde müşterilerine en hızlı şekilde hizmet vermektedir.

Güçlü markaların distribütörlüklerini yapan Mehmet Can Bilya, yurtiçi ve yurtdışı müşterilerinin taleplerine uygun rulman ve rulman ekipmanlarını ve her türlü ihtiyaca göre mamul veya yarı mamullerin ithalatını da gerçekleştirmektedir.

Müşterilerine kaliteli ve ekonomik ürünler sağlayarak takdirlerini kazanmaya devam etmek olan Mehmet Can Bilya, doğruluk ve dürüstlük anlayışı ile, 61 yıllık geçmişi, koşulsuz müşteri memnuniyetini prensip edinen profesyonel kadrosu ile rakiplerinden ayıran başlıca özelliklerindendir. Mehmet Can Bilya sektöründe Konya’nın lider firmasıdır.

Deposunda bulundurduğu 25,000’den fazla ürün çeşidiyle müşterilerine en hızlı şekilde hizmet vermektedir. Ekonominin zor günlerinde personelinin tamamen arkasında duran Mehmet Can Bilya bugün itibariyle 100’den fazla personeliyle devam etmektedir.

QBC Rulman Ekipmanı Çeşitleri

Bilyalı rulmanlar, ağır hizmet uygulamaları için kullanılır ve birçok farklı tasarımda mevcuttur. Özel bir yağlayıcı ile kaplanmış ve dış halkanın iç çapında küçük bir oluğa sahip sertleştirilmiş çelikten yapılmıştır. Bir bilyeli yatağın bilyeleri, yükü yatağın iç yatağına iletmek için tasarlanmış sert kauçuk gibidir. Bilyalar ve yatağın iç yatağı arasındaki küçük temas alanı, yatağa zarar verebilir, bu nedenle bilyalı rulmanlar geniş bir toleransla tasarlanır.

Bu tip rulmanlar birçok uygulamada kolayca monte edilebilir ve hem iç hem de dış bileziklerde aşınma ve yıpranmayı önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Rulmanların iç ve dış bilezikleri ince bir sıvı tabakası ile ayrılmış olup, makaralar aynı noktada bir araya gelecek şekilde tasarlanmıştır. Çeşitli uygulamalar için çeşitli silindir tipleri mevcuttur. Konik açılı yatak, özellikle itme yükünün ve radyal yükün kontrol edilmesi gereken durumlarda kullanışlıdır. Bir ön yük tertibatı, yatağın ömrünü uzatabilir ve gürültü seviyelerini en aza indirebilir.

Testin sıklığı ve süresi, hatanın ciddiyetine bağlı olarak iki yöntem arasında değişecektir. Dalga biçimi yöntemi, daha ciddi arızaları tespit etmek için mükemmel bir seçimdir ve bir yatağın tek bir bileşeninin frekansına dayanır. Zarf yöntemi de yararlı olabilir. Dalga formu ve spektrum teknikleri, ciddi arızaları belirlemede daha etkili olmakla birlikte, zarf ve dalga formu teknikleri kadar hassas değildirler. Ayrıca, kurulum hatalarını otomatik olarak düzelten otomatik hizalama yatakları kullanmak mümkündür.

Bir diğer popüler rulman türü, açısal temaslı rulmandır. Bu tipin kurulumu kolaydır ve daha fazla eksenel yükü kaldırabilir. Bu nedenle pompalarda, otomobillerde ve tarım ekipmanlarında yaygın olarak kullanılır. Ayrıca minimum bakım gerektirirler. Bu tip rulman çok yönlüdür ve yüksek hızlı uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca dönen bir elemanın yükü bir yuvaya aktarmasına izin verirler. Hızlı hareket etmesi gereken makineler için mükemmel bir seçimdir ve parçaların hizalanması, aşınma ve yıpranmayı azaltmak için çok önemlidir.

İkinci tip yatak, iğneli yataktır. Bir silindirden daha ucuzdur ve daha küçük uygulamalara sığabilir. İkincisi, yüksek basıncın gerekli olduğu uygulamalar için idealdir. Bu tip rulman, yüksek hızlı işlemler için daha uygundur. Ayrıca iğnenin basınçlarına dayanabilir ve daha esnektir. Daha küçük boyutlu sistemler için çok daha iyi bir seçenektir. Hassasiyeti ve dayanıklılığı, kaymalı yatağın ömrü için de önemlidir.

Kafes, bilyalı rulmanlar için bir diğer önemli unsurdur. Bu, elektrikli matkaplarda ve diğer birçok cihazda kullanılır. Kafes, yatakta önemli bir rol oynar. Kafes topların birbirine çarpmasını engeller. Kafes titreşimleri önler. Ayrıca gürültüyü azaltmaya yardımcı olur ve performansı artırır. Bu tip bilyalı rulman genellikle yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılır. Dış yuva aynı zamanda bir bilyeli yatağın bilyelerinin preslenmesi gereken yerdir.

İkinci tip yatak, iğneli rulmandır. Bir iğneli merdane, geniş çaplı ince bir dış yuvaya sahiptir. İki ırk birbirine bir iç ırk ile bağlıdır. Bir bilyeli yatağın iç halkası, iki yatak arasına sabitlenmiştir. Bir şaft üzerine monte edilmiştir ve ağır radyal yükleri kaldırabilir. Tek şaftlı küresel silindir en yaygın tiptir. Yüksek radyal yükleri kaldırabilir.

“B10” ömrü, benzer koşullar altında bir rulmanın teorik ömrünü ifade eder. Bu, en yaygın rulman türüdür ve birçok uygulamada kullanılır. Genellikle en ucuz tiptir ve popüler bir seçenektir. Aynı zamanda en yaygın rulman türüdür. Gemi pervane millerinde, manyetik yataklarda ve turbo makinelerde kullanılır. En temel rulman türüdür. Bu rulmanlar sadece yüzeyi içerir.