Tane Bilya

Rulman ürünleri içerisinde bulunan ve döndürme hareketini sağlayan Tane Bilya rulmanın oluşumunda çok etkilidir.
Tane Bilya - Can Bilya

Tane Bilya

Rulman ürünleri içerisinde bulunan ve döndürme hareketini sağlayan Tane Bilya rulmanın oluşumunda çok etkilidir. Tane Bilyalar; Krom Çeliği Tane Bilya ve Karbon Çeliği Tane Bilya olarak üretilmiştir.

 

 

Tane Bilya Çeşitleri olarak sıralamak gerekirse;

  • Tane Bilya – Tane Misket (Karbon Çeliği)
  • Krom Tane Bilya (AISI 52100 100Cr6)
  • Tungsten Bilya (Sert Metal Bilya)
  • Paslanmaz Bilya (Paslanmaz Misket)
  • Seramik Bilya (Seramik Misket)
  • Cam Bilya (Cam Bilye)
  • Plastik Bilya (Plastik Misket)
  • Kauçuk Bilya (Kauçuk Misket) olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Tüm Bilya çeşitlerinin kullanım alanları farklıdır. Ayrıca Rulman ürünlerinde kullanılan tane bilyaların ölçüleri ve türleri değişkenlik göstermektedir. Tane Bilya ve Tane Masura ürünlerimiz yüksek ölçü hassasiyeti ve yüksek yüzey kalitesine sahip ürünlerdir. Tüm Tane Misket ve Masura Bilya çeşitlerimizin kalitesinin sorumluğu müşterilerimize teslim edene kadar değil teslim ettikten sonra da kullanıldıkları yerde de devam eder. Tane Bilye ve Masura Bilya ürünlerinin teknik detay özellikleri kesinlikle önemsenmeli ve uygun ürün seçilmelidir.

Tane Bilya – Tane Misket (Karbon Çeliği)

Karbon Tane Bilyalar endüstriyel birçok alanda kullanılmaktadır. Bu Tane Bilya türleri yük ve korozyon direnci bakımından önem gerektirmeyen ortamlar da tercih edilmektedir. Karbon Bilya ürünleri sertlik değerleri: Yüzeyde 60-62 HRC olmasına rağmen Çekirdeğe kadar 30 HRC değerlerine kadar düşebilmektedir. Karbon Tane Bilyaların yüzey parlaklıkları Krom Bilyaları kadar olmasa da birçok alanda tercih edilmektedir. Karbon Tane Bilyelerin küresel ve ölçü hassasiyeti G500 – G1000 değerlerindedir. Karbon tane bilyaları diğer Tane Bilya ürünleri arasında fiyat konusunda en uygun fiyatlı olanıdır.

Tane Bilya - Can Bilya
Tane Bilya - Can Bilya

Krom Tane Bilya (AISI 52100 100Cr6)

Krom Tane Bilya son derece güçlü sertliğe sahiptir. Ayrıca yüzey hassasiyetine ve parlaklığa sahip olan ürün olarak Krom Tane Bilya çeşidini tercih edebilirsiniz. Krom Bilyaları aşınmaya karşı ve ağır yük direncine karşı güvenle kullanılabilmektedir.

Krom Bilye ürünlerinin sertlik derecesini yüzeyinden çekirdeğine kadar 61-64 HRC arasında bir yapıya sahiptir. Krom Tane Bilyanın üretim aşamasında son derece özel bir ısıl işleme maruz kalır. Krom tane bilye ürünlerinin yüksek kalitedeki kimyasal özellikleri kadar ayrıca fiziksel özellikleri de son derece yüksek kalitededir. Krom Tane Bilya ürünlerinin hammaddesinin AISI 52100 100Cr6 çeliğidir.

Tungsten Bilya (Sert Metal Bilya)

Sert Metal Bilya (Tungsten Bilya) yüksek hassasiyet, yüksek ısı, yüksek basınç gibi durumlarda kullanılması tercih edilen Tane Bilya türüdür. Tungsten Karbür Bilya yüksek sertliğe sahip olduğundan ve yüksek yüzey hassasiyetine sahip olduğundan dolayı korozyona karşı dirençlidir.

Sert Metal Bilyaların sertlik değerleri 90 HRC üzerinde olmaktadır. Sert Metal Bilyalar çok ağır ortamlarda bile dayanıklılığı güçlüdür. Sert Metal Bilyaların yüzey hassasiyetleri G3 – G5 – G10 olarak stok tutulur. Tungsten Bilya (Sert Metal Bilya) ürünleri çok az manyetiğe sahiptir ancak oksitlenmeye karşıda dirençlidir. Yüzey hassasiyeti kusursuz olan Elmas Bilye (Sert Metal Bilya) ürünleri sızdırmazlık gerektiren parçaların hareketli aksamlarında tek çare olarak kullanılır. Soğuk veya sıcak dövme/şekillendirme işlemlerinde mastar olarak da düşünülebilir.

Tane Bilya - Can Bilya
Tane Bilya - Can Bilya

Paslanmaz Bilya (Paslanmaz Misket)

Paslanmaz Bilya veya Paslanmaz Misket olarak adlandırılan bu Tane Bilya çeşidin de farklı sertliklerde ve oksitlenmeye karşı çeşitli ortamlar için farklı malzeme türlerinden üretilmiş bilyalardır. Paslanmaz Bilyayı oksitlenme istenmeyen veya hijyen gerektiren ortamlarda çok güvenli ve daha rahat kullanabilirsiniz.

Yeterliği çeşitliliğe sahip olan Paslanmaz Bilya ürünleri içinde AISI 316 Bilyeler manyetik değildir ve mıknatıs tutmazlar ve bundan dolayı Statik Elektrik üretemezler. 316 Kalite Paslanmaz Bilyenin sertlik değerleri düşüktür. Sertlik değeri yüksek bir ürün istenilirse ozaman 420 ve 440 kaliteler seçilmelidir. AISI 420 ve AISI 440 kalite Paslanmaz Bilya ürünleri manyetiktir ve mıknatıs tutabilmektedir.

Seramik Bilya (Seramik Misket)

Seramik Bilyalar iyi yüzey hassasiyetine sahip tane bilya çeşididir. Dayanıklık ve yüksek hız gerektiren çalışma ortamlarında kullanılmaktadır. Yüksek ısıya dayanıklılığı sayesinde yüksek ısı oluşan ortamlarda rahatlıkla güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Seramik Bilyenin yüzeyleri pürüzsüz ve kaygan yüzeye sahiptir.  Seramik bilyalar, homojen yapısı sayesinde üstün kalitesiyle beraber yüksek bir verimlilik verirken kullanıcılarına son derece önemli avantajlar sağlamaktadır. Seramik Bilyalar Paslanmaz Çelik malzemelerinin temizlenmesi ve yüzeyin hazırlanması işlemlerinde kullanılmaktadır.

Seramik Misketler (Seramik Bilya) düşük toz emisyonuyla beraber yuvarlak yapısı ve yüksek dayanıklılığı ile berber pürüzsüz yüzeyi sayesinde mükemmel bir çalışma ortamı sağlarlar. Seramik Bilyeler kimyasal olarak farklı bir reaksiyona girmedikleri için işlenen malzemelerin yüzeylerinde herhangi bir ize ve kirlenmeye de neden olmazlar.

Tane Bilya - Can Bilya
Tane Bilya - Can Bilya

Cam Bilya (Cam Bilye)

Cam Bilya ürünleri mekanik özellikleri sayesinde son derece iyi ısı tutunabilme özelliğine sahip bilya türüdür. Oksitlenme istenmeyen ortamlarda ve son derece hijyen gerektiren ortamlarda en çok tercih edilen ürün Cam Bilya ürünüdür. Cam Bilya ürünleri aksesuar alanlarında ve saydamlık gerektiren ortamlarda kullanılır.

Cam Bilya ürünleri yapısal olarak kristaldir. Kristal Cam Bilya ürünleri laboratuvar ortamlarında kullanılmaktadır. Hijyenik olması istenen çalışmalarda ve çalışma ortamlarında sağlıklı kullanabileceğiniz yuvarlama veyahut karıştırma elemanı olarak cam misket ürünlerini tercih edebilirsiniz. Cam Bilya ürünleri firma stoklarımızda her zaman yeterli miktarlarda bulunmaktadır.

Plastik Bilya (Plastik Misket)

Plastik Bilyalar, çap olarak 1,50 mm ile 150 mm arasında değişmektedir. Plastik Bilyeler standart olarak ve özel polimer resinler kullanılarak üretilmektedir. Plastik Bilyalar Metal Bilyelerden daha düşük maliyetli ürün olarak tercih edilmektedir. Çeşitli Endüstriyel uygulamalarında Paslanmaz Çelik Bilya veya Çelik Bilya yerine kullanılması tercih edilir.

Plastik Bilyaların en büyük avantajı olarak özgül ağırlıklarının düşük olmasından dolayı plastik misketler çok hafiftir. Ayrıca plastik bilyalar ısıya karşıya çok dirençli olmaları bir başka özelliğidir. Sürtünmenin ve gürültünün az olması ve ayrıca pürüzsüz ve sessiz bir şekilde çalışmaktadır.

Plastik Misketlerin bir diğer özelliğinden bahsedecek olur isek, oksidasyon ve yıpranmaya karşı dirençli olmalarıdır. Bundan dolayı plastik bilyaları paslanmanın çok fazla olduğu ortamlarda kullanılması kullanılan parçanın uzun ömürlü olmasını engellemez.

Tane Bilya - Can Bilya
Tane Bilya - Can Bilya

Kauçuk Bilya (Kauçuk Misket)

Kauçuk Bilya esnek yapı ihtiyacı gerektiren durumlarda Kauçuk Bilyenin esnek yapısıyla bu durumun ihtiyacını karşılamaktadır. Kauçuk Misketler atmosfer kaynaklı yaşlanmalara ve aşınmalara karşı dirençlidir

Tane Bilya Ölçüleri ve Tane Bilya Kataloğu İçin Aşağıdaki Fotoğrafa Tıklayabilirsiniz

Tane Bilye