Demiryolu

Demiryolu - Can Bilya

Demiryolu sektöründe her uygulamanın kendisine özel çözümleri barındırdığını biliyor ve profesyonel ekibimiz ve küresel partnerlerimiz ile demiryolu sistemleriyle teknolojiyi buluşturuyoruz. Cer motoru rulmanları, teker rulmanları, otomatik yağlama sistemleri, sensör izlemeleri, online izlemeler vb. Gibi daha pek çok çözüm hakkında devamlı geliştirme ve uygulamalar yapmaktayız. Vagon kapı uygulamaları için aktüatör ve lineer rulmanların yeni nesil çözümleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Demiryolu Rulmanları

Demiryolu yataklarının yüksek teknolojili doğasına rağmen, demiryolu güvenliğinde önemli bir rolleri yoktur. Örneğin hızlı trenler, yüksek hızda güvenli bir şekilde çalışmak için son derece verimli rulmanlara sahip olmalıdır. Bu nedenle, hızı korumak ve enerji kullanımı ile bakımın etkisini en aza indirmek için çok yüksek kaliteli demiryolu rulmanlarına ihtiyaç duyarlar. Neyse ki, NSK uzun süredir yüksek performanslı rulmanların üretiminde lider olarak biliniyor.

Avrupa’daki demiryolu rulmanları pazarının büyümesini birkaç faktör besleyecektir. Örneğin, Güney Asya ve Pasifik bölgesindeki demiryolu altyapısına yapılan artan yatırımın, tahmin süresi boyunca oradaki pazarı yaklaşık 46,3 Milyar ABD Doları artırması bekleniyor. Demiryolu rulmanlarına yönelik talebi artıran bir diğer faktör, Çin gibi demiryolu ağlarını geliştiren ülkelerde özel yolcu trenlerinin artan varlığıdır. Çin hükümeti, 2020 yılına kadar 400 km uzunluğunda bir maglev ağı kurma planlarını açıkladı.

Demiryolu rulmanlarının tasarımı karmaşık bir süreçtir. Bu bileşenlerin, yüksek sıcaklık koşulları oluşturan yüksek hızlı ortamlarda sorunsuz çalışması gerekir. Aks kutusu yataklarının doğru hizalanması, trenin operasyonel verimliliği için çok önemlidir. Arızalı aks kutusu yatakları ayrıca demiryolu sisteminde feci arızalara yol açabilir ve hatta trenin kendisini tahrip edebilir. Neyse ki NSK, bu sorunları çözmek için yenilikçi conta çözümleri kullanıyor. Teknolojisi ve uzmanlığı, tren güvenliğini artırmada da etkilidir.

Birleşik Krallık’ta demiryolları daha yaygın hale geldikçe, rulman pazarı büyümeye devam edecek. Demiryolu yolculuğunun hızlı büyümesi, demiryolu rulmanlarına olan talebi artırıyor. Yeni taşıyıcılar ortaya çıktıkça, bu tür sistemlerin montajının maliyeti, araç operatörleri için büyük bir endişe kaynağı haline geliyor. Bu nedenle, yüksek kaliteli rulmanlara olan ihtiyaç da artıyor. Ayrıca sektör hızla gelişiyor. Sonuç olarak, demiryolu taşımacılığının hatasız çalışmasını sağlamak için her zaman sürekli iyileştirmelere ihtiyaç vardır.

Günümüzde demiryolu yatakları, tren operasyonlarında hayati bir rol oynamaktadır. Demiryollarının güvenli ve çevreye duyarlı işletimi için gereklidirler. Ayrıca verimli ulaşım için de gereklidirler. Sektör, daha uygulamaya özel rulmanlara doğru önemli bir değişim geçirdi. Hafif, daha küçük rulmanlara olan talep, öncelikle bu ürünlerin düşük ağırlığından kaynaklanmaktadır. Bu ürünler, trenleri çalıştırmak için gereken enerjiyi azaltırken verimliliklerini de artırır. Bu faktörler, demiryolu rulmanları pazarının temel itici güçleridir.

Küresel demiryolu taşıma pazarı, büyük ölçüde bitmiş ürünlerin ve ham malların taşınmasından kaynaklanmaktadır. Yüksek kaliteli, az bakım gerektiren rulmanlara yönelik yüksek talep sayesinde, endüstrinin 2030 yılına kadar 26 milyar ABD dolarından fazla gelir elde edeceği tahmin edilmektedir. Amerikan Demiryolları Birliği’ne göre, demiryolu endüstrisi oldukça karlı bir sektördür. Örneğin, trenlerin işletme maliyeti artıyor ve altyapıya harcanan para miktarı her yıl artıyor.

Demiryolu yatakları, demiryollarındaki rollerinin yanı sıra yolcu taşımacılığında da hayati bir rol oynamaktadır. Çeşitli kullanımları vardır ve doğru olanlar onların ihtiyaçlarını karşılayacaktır. En yaygın örneklerden bazıları otomotiv ve havacılık endüstrilerindeyken, diğerleri demiryolu endüstrisi için idealdir. Örneğin, otomobil endüstrisinde, yolda çok sayıda araba var ve toplu taşıma kullanan çok sayıda insan var.

Bu teknolojiler demiryolu endüstrisinde önemli olsa da, hala geliştirilecek çok yer var. HABD’ler raylı araçlar için mevcut olsa da, arızalı rulmanları genellikle daha sonraki bir aşamada tespit eder ve bu da bakım planlamak için çok geç olur. Mevcut yerleşik izleme sistemleri daha gelişmiştir ve daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Ancak daha maliyetli olma potansiyeline sahiptirler. Demiryollarında arıza bulmanın doğruluğunu artırmaya yardımcı olabilecek çeşitli farklı teknikler vardır.

Bir dizi araştırmacı, demiryollarında rulman arızasını tespit etmek için basıklık analizinin kullanımını araştırmıştır. Teknik hem arızalı hem de iyi durumda etkilidir. Akustik türbülanstan etkilenen yalnızca hatalı yataklardan gelen ham akustik sinyaller değildir. Diğer bileşenlerden gelen gürültünün yanı sıra, güvenilirliği artırmak için akustik ölçümler de kullanılabilir.