Makine İmalatı

Makine İmalatı - Can Bilya

Makine Sektörüne özel tasarımlarınızda piyasada bulunabilirliği zor olan tüm güç aktarım ürünleri için mühendislik ekibimizden destek alabilirsiniz. Doğru ürün, doğru tercih yönetimi ile hem hızlı hem de güvenli üretim ortamı yaratabilirsiniz. Bilyalı rulmanlar, konik makaralı rulmanlar, iğneli rulmanlar, redüktörler, elektrik motorları, kaplinler, zincir ve zincir dişliler, kayış kasnak sistemleri ve diğer tüm güç aktarım ürünleri ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Makine İmalatı Rulmanlarını Anlama

Yüksek kaliteli, yüksek kapasiteli makinelere olan talep, üretim tesislerini rulmanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli makine ve ekipmanları kullanmaya zorladı. Bu rulmanlar, endüstriyel makineler, inşaat ekipmanları ve taşıma ekipmanları dahil olmak üzere çok çeşitli ortamlarda hareketi kolaylaştırmak için kullanılır. İster yedek parça arıyor olun, makine imalatı rulmanlarının temellerini bilmek işletmeniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir.

Makine imalat sürecinde kullanılan üç ana yatak türü vardır: bölünmüş iç ve tek dış halka, silindirik makaralı ve itme bilyalı. Her rulman tipinin kendine has özellikleri ve uygulamaları vardır, ancak çoğu ortak bir özelliği paylaşır. Örneğin ayrık iç ve tek dış halka segmenti ağır endüstriyel ortamlarda kullanılır. Bu tür rulmanların tahmin süresi boyunca ılımlı bir büyüme göstermesi bekleniyor. Son olarak, üretim sürecinde kullanılan yağlayıcılar, rulmanların ömrünü etkileyebilir ve bazıları performanslarını iyileştirebilir.

Küresel rulmanlar, taşıma uygulamalarında yaygındır ve bilyalı rulmanların yerini alabilir. Ağır yükler için namlu şeklinde bir silindire sahiptirler. Çeşitli muhafazalarla üretilebilirler ve montajı kolaydır. Küresel ve silindirik dahil olmak üzere çeşitli rulman tipleri mevcuttur ve makinelerde kullanılabilir. Ayrıca bakımı kolaydır ve kolayca ayarlanabilirler. Eski bilyalı rulmanlarınız için ideal bir yedek arıyorsanız, bunun yerine bir dizi küresel rulman düşünün.

Eğik bilyalı rulmanlar, eksenel ve radyal yükleri aynı anda destekleyebilir. Küresel şekilleri, onları çok çeşitli imalat uygulamalarında kullanıma uygun hale getirir. Ayrıca, eğik bilyalı rulmanlar, eksenel ve radyal yükleri destekleyebilir. Seramik rulmanlar ayrıca rulman halkalarının, endüstriyel robotların ve takım tezgahlarının hassas soğuk haddelenmesinde de kullanılır. Küçük olmalarına rağmen, büyük radyal yükleri ve eksenel ağırlıkları destekleyebilirler.

Makine İmalatı Rulmanları piyasaları, çeşitli endüstriyel makinelerin imalatı tarafından yönlendirilmektedir. Üretim tesislerinin yanı sıra, bu endüstriler ayrıca çok çeşitli takım tezgahları kullanır. Bu nedenle, yüksek kaliteli çapraz makaralı rulmanlar, ambalaj endüstrisine yönelik ürünlerin üretimi için hayati önem taşımaktadır. İşçilik maliyetlerini düşürmenin yanı sıra, yüksek kaliteli çapraz makaralı rulmanlar, paketleme makinelerinin verimliliği için de kritik öneme sahiptir. Genel olarak, işinizin başarısı için kaliteli çapraz makaralı rulmanlar gereklidir.

250-400 mm çaplı çapraz makaralı rulmanlar tipik olarak orta ölçekli ve büyük makinelerde kullanılır. 150-250 mm çaplı çapraz makaralı rulmanlar, tekstil makineleri ve takım tezgahları için en popüler olanlarıdır. Benzer şekilde, 450 mm çapındaki rulmanlar çoğunlukla takım tezgahlarında kullanılır. Bunlara ek olarak işleme merkezlerinde endüstriyel robotlar da kullanılabilir. Bu makinelerin kullanılması, ahşap, plastik ve kauçuk gibi farklı malzemelerin parçalarını kesmek için gereklidir.

Çapraz makaralı rulman pazarının, tıbbi ve inşaatta kullanımları nedeniyle önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde büyümesi bekleniyor. Bu rulmanlara olan talep, kullanıcılarının taleplerini karşılamak üzere geliştirilen bu ürünlerin yüksek kalitesi ve hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca sektör, üreticilerin özelleştirilmiş ürünler tedarik etmeye odaklanmasına neden olan COVID-19’un etkisinin bir sonucu olarak bir dönüşüm geçiriyor.

Endüstriye iki ana segment hakimdir: genel makine imalat sektörü ve robotik sektörü. Bu iki endüstri, farklı endüstrilerde kullanılan makineler ve parçalar da dahil olmak üzere son derece çeşitli ürün ve hizmetler sunmaktadır. Rulman imalatı, imalat sürecinde yüksek vasıflı işçiler istihdam eden büyük bir endüstridir. Genel ekipman imalat sektörü, imalat sürecinde kullanılan kazanları, endüstriyel robotları ve diğer makineleri içerir. Bunların arasında çamaşır makinesi imalatı bu endüstrinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Makine İmalatı Rulmanları

İmalat ekipmanı için en yaygın rulman türü, bir makine imalat rulmanıdır. Bu ürünlerin temel amacı makineleri hareket ettirmektir. Makinenin tasarımı, kullanılan rulman tipine bağlıdır. Her biri kendi yararları ve dezavantajları olan birçok takım tezgahı türü mevcuttur. Örneğin oynak makaralı rulman her tür makine için uygun değildir. Bu tip takım tezgahı, tezgahın ağırlığına dayanabilmesi için sert bir yapıya sahip olmalıdır.

İmalat makinelerinde kullanılan birkaç çeşit rulman vardır. Bazıları özel ortamlarda kullanılır. Bu tip rulmanlar, gelişmiş malzemelerden ve yağlayıcılardan yapılmıştır. Bu tür rulmanların avantajları, kullanım açısından oldukça verimli olmalarıdır. Ancak bu ürünlerin dezavantajı nispeten pahalı olmalarıdır. Manyetik yataklar, iki şeyi birbirinden ayırmaya yardımcı olan başka bir takım tezgahı türüdür. Bu tip makineler her tip makine için uygun değildir.

Tek ve ayrık halkalı rulmanlar için segment en büyüğüdür. Yüksek hızlı rulmanların hakimiyetindedir ve endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Yüksek hızlı rulmanların bir inçin beş milyonda biri olmasına izin verilirken, bir inçin 25 milyonda birinin üzerinde olmalarına izin verilmez. Yatağın yüzeyi pürüzsüz olmalı ve bunu yapmak için kullanılan malzeme gerilimlere dayanacak kadar güçlü olmalıdır.

Hassas makine ve parçalar, enjeksiyon kalıplama makinelerinde, tıbbi ekipmanlarda ve yarı iletken ve LCD üretim ekipmanlarında kullanılmaktadır. Son yıllarda NSK, lityum iyon piller üretmeye de başladı. Rulmanlara ek olarak, şirket çeşitli diğer makinelerin imalatını ve tedarikini yapmaktadır. Ayrıca NSK, Megatork Motor ve NSK Lineer Kılavuz da dahil olmak üzere bir dizi lineer hareket ürünü üretmektedir. Kalitesi, güvenilirliği ve hassasiyeti ile yaygın olarak bilinir.

Bilyalı rulmanların temel işlevi eksenel ve radyal yükleri desteklemektir. Top, iç ve dış halkalar arasında tutulur. Ayrıca, bir bilyeli yatağın kafesi, topların yarışlar etrafında eşit aralıklarla tutulmasına yardımcı olur. Bu rulmanlar seramikten yapılmıştır ve JTEKT bunları üreten ilk firmadır. İnşaat, mühendislik, tekstil ve imalat dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılırlar. Son derece dayanıklı olmalarının yanı sıra mükemmel aşınma ve yırtılma direnci de sunarlar.

Pazar büyüklüğü açısından, ABD pazarı dünyadaki en rekabetçi pazardır. 2018’de ABD pazarı, 2018’deki toplam pazar payının yaklaşık yarısını oluşturdu. Bu bölgenin büyümesinin inşaat ekipmanları, enerji altyapısı ve ilaçlara yönelik talep tarafından yönlendirilmeye devam etmesi muhtemel. Bu ürünlere yönelik artan talebin gelecekte de devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde paketleme makinelerinde kullanılan rulman sayısının artacağı ve 2017 yılında ABD tarafından belirlenen bir önceki rekoru geçeceği tahmin ediliyor.

Makinelerin ve teknolojinin gelişmesi, imalat amaçlı çok çeşitli farklı ürünlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Günümüzde işleme merkezleri, küçük parçalar üretme yeteneğine sahiptir. Bu makineler bilgisayar yazılımı tarafından kontrol edilir ve küçük boyutlu bir takım tezgahı yalnızca işleme için gereken süreyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ürünlerin eğrilmesini de önlemeye yardımcı olur. Takım tezgahlarında rulman ihtiyacı, ABD pazarı için kilit faktörlerden biridir.

Tipik olarak, bir bilyeli yatağın ana bileşenleri çeliktir. Bir bilyeli yatağın kafesi çelikten yapılmıştır. Kafes, aşınması zor olan bir metal çekirdek içerir. Çelik bir yatak paslanmayacaktır. Kalıplanmış bir plastik kafes daha düşük sürtünmeye sahip olacaktır. Daha küçük bir makine, küçük bir motorla çalışabilir. Üreticiye bağlı olarak, büyük bir makineyi kurmak için özel bir vince ihtiyaç duyacaktır. Aynı şey elektrik motorları için de geçerlidir.

Bilyalı rulmanların takım tezgahlarındaki rolü imalat endüstrileri için giderek daha önemli hale geliyor. Birçok farklı ürünün üretiminde çok önemlidirler. Endüstriyel robotlardan otomobillere kadar endüstriyel makinelerde kullanılırlar. Örneğin, bisiklet üretiminde bilyalı rulmanlar kullanılmaktadır. Genellikle otomotiv endüstrisinde bulunurlar. Bu bileşenlerden bazıları imalat endüstrisi için gereklidir. Eğer üretilmezlerse, bisikletin veya arabanın tekerlekleri düzgün çalışmayacaktır.