Gıda

Gıda - Can Bilya

Gıda üretiminde mekanik gerekliliklerin yanında sağlık ve hijyen konusunun da önemini biliyoruz. Gıda ile temasa uygun gres yağlayıcılar, paslanmaz yataklar, paslanmaz zincir – zincir kızakları ve gıda üretimi yapan işletmelere özel sızdırmazlık ürünlerimiz ile yaşadığınız kronik sorunlarınıza farklı çözümler sunabiliriz.

Otomatik yağlama sistemlerimiz ile hattınızın sürekli çalışır durumda kalması için size sistem iyileştirme önerileri sunabilir, anahtar teslim projeler oluşturabiliriz.

Gıda ve İçecek Endüstrileri için Gıda Endüstrisi Rulmanları

Paslanmaz çelik, hibrit ve diğer malzemeler, yiyecek ve içecek işleme tesisleri için norm haline geldi. Bu tip rulmanlar korozyona karşı oldukça dirençlidir. Bir konveyör sisteminde, motorda veya motor şaftında kullanılsınlar, bu ürünler pürüzsüz, düz bir montaj tabanına sahip olmalıdır. Dayanıklı olmalarının yanı sıra temizlemesi de kolay olan bu ürünler, yiyecek içecek üreticilerinin tercih sebebidir. Bu rulmanların sızdırmaz versiyonları da mevcuttur.

Gıda Endüstrisi Rulmanları, gıda işleme endüstrisinin zorlu koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Paslanmaz çelik, kendinden hizalamalı ve uzun ömürlü tasarımları şişeleme, paketleme ve diğer uygulamalar için mükemmeldir. FDA onaylıdırlar ve Aliten PS ve LOCTITE 8104 gresi ile yağlanmıştır. Bu rulmanlar ayrıca düşük sıcaklık ve donma uygulamaları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bakteri ve küfün onlara yapışmasını önlemeye yardımcı olan beyaz plastik bir muhafazaya sahiptirler.

Bu rulmanlar inanılmaz derecede dayanıklıdır ve zorlu koşullar altında çalışmalıdır. Çalışma sıcaklığına bağlı olarak paslanmaya ve kimyasallara karşı dayanıklı olmaları gerekir. Ayrıca sürekli yüksek hızlı işlemlere dayanmaları gerekir. Ek olarak, bu ürünlerin tasarımı, katı hijyen ve gıda endüstrisi standartlarına uygun olmalıdır. Bununla birlikte, yiyecek ve içecek işleme ekipmanlarında kullanılan yağlayıcılar, federal gereklilikleri karşılamalıdır. Bir yağlayıcı, yatağın ömrünü uzatmaya ve onu çevreden korumaya yardımcı olabilir.

Gıda talebi artmaya devam ederken, üreticiler gıda endüstrisi için özel rulmanlar geliştirmeye başladılar. Bu nedenle bazı önde gelen üreticiler, yiyecek ve içecek endüstrileri için özel rulmanlar tasarlamıştır. Bu ürünler dayanıklıdır ve zorlu koşullara dayanmalıdır. Bu nedenle, üretim süreci için gereklidirler. Bu rulmanların üretiminde kullanılan yağlayıcıların prosesteki elementlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Örneğin, bu malzemeler uzun süre dayanacaktır.

Standart rulmanların aksine, bu ürünler sıcaklık derecelidir. Çeşitli üreticiler, ürünlerinde farklı yağlayıcılar kullanacak ve bu da daha uzun süre dayanmalarını sağlayacaktır. Bu yağlayıcılar ayrıca dezenfektanların ve kimyasalların aşındırıcı etkilerine direnecektir. Bunlara ek olarak, bazı rulmanlar yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ek olarak, düşük bir sürtünme katsayısına sahiptirler. Bu onları çok dayanıklı kılar.

Paslanmaz çelikten yapılmış rulmanların yanı sıra, gıda işleme ekipmanları için başka tipler de mevcuttur. Bu tip rulmanlar suya ve kimyasallara dayanıklı hibrit malzemeden yapılmıştır. Ayrıca kendi kendini yağlayan bir kafese sahiptirler. Bunlar, gıda işleme endüstrisindeki sürekli uygulamalar için idealdir. Konveyörlerde ve diğer gıda işleme ekipmanlarında kullanılırlar. Tamamen suya daldırılabilirler. Bu ürünler oksidasyona karşı yüksek dirence sahiptir.

Katı yağlayıcılar, yiyecek ve içecek işleme ekipmanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Zararlı kirleticilerin girişini engeller ve temiz ve güvenli olmalarını sağlarlar. Yağlayıcılar aşındırıcı ve toksik olmamalıdır. Yiyecekleri kontamine edecek şekilde tasarlanmamışlardır, bu nedenle bu uygulamalarda kullanımları güvenlidir. Katı yağlayıcıların kullanılması da rulmanların ömrünü uzatır.

Diğer rulman türleri arasında Paslanmaz çelikten yapılmış olanlar bulunur. Bunlar gıda endüstrisinin tercih edilen seçimidir. Bu rulmanlar genellikle endüstriyel ve tarımsal ekipmanlarda kullanılır. Korozyona dayanıklı olabilirler. Yüksek düzeyde stabiliteye sahiptirler ve arızayı önlerler. Yüksek düzeyde sürtünme gerektiren uygulamalar için uygundurlar. İyi bir katı yağlayıcı, suya maruz kaldığında sorun yaratmaz. Ayrıca kontaminasyon olasılığını da azaltır.

DP4 rulmanlar, yiyecek ve içecek proseslerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar gıdaya yakın kullanım için uygundur. Konsol yükünü kaldıran iki yatakları vardır. Ürünlerin taşınmasında da faydalıdırlar. Bu tip rulman, sıhhi ve hijyen nedenleriyle iyi bir seçimdir. Düşük hız ve yüksek kaliteli performans sağlarlar. Ayrıca ağır hizmet prosesleri için de uygundurlar. Temizlemeleri kolaydır ve yağlayıcı içermezler.

EP katı polimer rulmanlar, gıda endüstrisi uygulamaları için idealdir. Yiyeceklere ve sıvılara karşı oldukça dirençlidirler ve et dilimleyicilerde, et işleyicilerde ve içecek dağıtıcılarında bulunabilirler. Mükemmel ısı iletkenliği sağlarlar. Yüksek kaliteli bir EP katı polimer yatak, ağır veya yüksek sıcaklıktaki yiyecek ve içecekleri içeren uygulamalar için uygundur. Bunlar ayrıca sıcak ve soğuk içecekler için çok uygundur. İyi boyutsal kararlılık sağlarlar.